Skärgårdsskärmarna   2012   Saariston kuntorastit

Lagresultat / Joukkuetulokset (Slutgiltiga lagrestultaten)

Medaljlagen/mitalijoukkueet

Medaljlagen i årets motionsorientering är KAHWI, Grisböle och OK Miljö. Bronset avgjordes först i sista deltävlingen i nattens mörker i Rödjan. I övrigt visade det sig att sommarens deltävlingar i Nagu blev avgörande för medaljfördelningen. Prisutdelningen sker i samband med sektionens årsavslutningen lördagen den 10.11.2012. Närmare om detta senare.

Caj Léham

                                                     

 Namnlista / Nimilista                                          Sammanställning / Yhteenveto

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

datum

pvm

plats / länk

paikka / linkki

kontakt

yhteys

Obs

Huom

resultat

tulokset

15.4  Skråbbo

Pargas IF

nationell - kansallinen

Saaristorastit - Skärgårdsträffen

   
19.4  Björkhagen

Paltermo

Svante Pahlman

Sprint (Start klo 19.00)  Resultat/tulokset

 Mellantider/väliajat

 
24.4

 Nagu

Vikperä

Tommy Nymalm NIF

ej / ei

26.4  Skråbbo Robin Fröberg Tävlingskartan 

 Resultat/tulokset

 Mellantider/väliajat

Reittihärveli

         
3.5

 Ersby

(Parkering vid Donners Transport/längs skärmolavägen)

Tobias Henriksson

 

 

 Resultat/tulokset

 Mellantider/väliajat

 Winsplit

Reittihärveli

           
8.5

 Nagu

Brandstationen

Tommy Nymalm NIF ej / ei
10.5  Nulto

 Janmax

 Bege Engström

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

Winsplit

Reittihärveli

15.5

 Nagu,

Sellmo Västra

Roger Helenius NIF ej / ei
17.5

 Bollböle, Start/lähtö 17.00-18.30

 Stackberget

 

 OK Miljö

 Maria Söderblom

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

De som saknar sina resultat hade "egna banor" och de förvann mystiskt...
22.5

 Nagu,

Parola Prostvik

Sören Nymalm NIF

ej / ei

24.5

 Lemlax, Fallet

Radio Vega

Linus Hoffman

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

 
29.5

 Nagu,

Samslax/Väcklax

Eugen Friman NIF            ej/ei  
31.5  Vepo

Skiteam

Bengt Westerlund

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

Winsplit
5.6

 Nagu,

Samslax

Jörgen Pettersson

NIF

ej / ei
7.6

 Rödjan - Finby

 Raivio - Finby

 Nordkalk

 Kaj Ahlbäck

 Stafett  INFO (se) INFO (fi)

Samstart kl.17.30

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

 Lagresultat (Excel)

(Nere till vänster kan man välja personliga resultat)

12.6

  Nagu,

Gyttja-Dalkarby

Abo Andersson NIF ej / ei
14.6  Pyhänsuu

Janmax

Bernt Engström

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

 Winsplit
         
           
28.6  Våno, Bålberget

 KAHWI

 Ove Arén

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

 Winsplit
5.7

 Nagu,

Hangslax

Nagu IF

Tommy Nymalm

NIF

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

           
12.7

 Nagu,

Sandlax

Nagu IF

Tommy Nymalm

NIF

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

19.7

 Nagu,

Takork

Nagu IF

Sören Nymalm

                             NIF Resultat / Tulokset

Mellantider / Väliajat

 
26.7

 Nagu,

Vikom/ Hangslax

Nagu IF

Tommy Nymalm

NIF

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

31.7

Nagu,

Prostvik

Dan Sipilä/ Tom V

                               NIF          Ej/ei  
2.8

 Qvidjaskog

Fysiotjänst

Dina Alexandersson

 

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

           
7.8

Nagu,

Parola backen

Ralf Ölander

NIF

          Ej/ei

9.8 Vånå

Kahvi

Tony Lagerroos

 

 Resultat/Tulokset

 Mellantider/Väliajat

Winsplit
14.8

Nagu

Jälist

Tommy Nymalm NIF

Ej/ei

16.8

 Tara,

Sydmovägen

Grisböle

Caj Leham

 

 Resultat / Tulokset

 Mellantider/Väliajat

Winsplit
23.8  Lemlax gård Markku Virtala  

 Resultat / Tulokset

 Mellantider/Väliajat

Winsplit
30.8  Qvidja

 Ingela Mattsson

 

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

Foton från Qviodja-orienteringen:

http://www.flickr.com/photos/piffen/sets/72157631420811140/

6.9  Malmnäs

OK Miljö

Acke Henriksson

Skolmästerskap på dagen

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

 
13.9  Airisto

Paroc

Mika Honkasalo

 

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

 
20.9  Ybbersnäs

Paroc

Mika Honkasalo

 

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

 
23.9

 Nagu

Väcklax

Nagu IF

Tommy Nymalm

Pargas Stadsmästerskap och

Åboland Ålandskampen

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

Winsplit
27.9

Tennby

 Skiteam

Kent Westerholm

Platsen ändrad från Kirjala

till Tennby

 Resultat / Tulokset

 Mellantider / Väliajat

 
  4.10 Rödjan - Finby

Raivio - Finby

Nordkalk

Kaj Ahlbäck

Natt / Yö

Start mellan 19.30-20.30

Resultat / Tulokset
Mellantider / Väliajat
 
10.11 Hemlig Plats Jorma Ake PIF-pika

Resultat / Tulokset

Mellantider /Väliajat